Vysoké teploty zhoršují i kvalitu ovzduší. Co za tím stojí?

Vysoké teploty zhoršují i kvalitu ovzduší. Co za tím stojí?

Vlna veder, která už pár dnů decimuje část Evropy, už dorazila i do Česka. Počasí u nás bude o něco mírnější, než třeba v Anglii nebo Španělsku, ani teploty kolem 36 °C ale nejsou žádný med a spoustu z nás jistě potrápí. V posledních letech se navíc ukazuje, že vysoké teploty negativně ovlivňuje kvalitu vzduchu kolem nás. Jakým způsobem se to děje a jaká rizika z toho pro nás plynou?

Vlny veder ohrožují naše zdraví, stejně tak jej ohrožuje i nečistoty v ovzduší. Když pak přijdou horké počasí, varování před riziky plynoucí z horka a znečištěným vzduchem jde často ruku v ruce. Proč tomu tak je a jaké mechanismy za tím stojí? Teplý vzduch může zvýšit míru znečištění ovzduší třemi různými zůsoby:

1. Horké počasí = nárůst primárních zdrojů znečišťujících látek

Teplo znamená větší spotřebu energie klimatizací v budovách a autech a tato další spotřeba energie způsobuje větší míru znečištění ovzduší. Z hlediska snížení teploty je klimatizace nejúčinnějším řešením. Ne každý ale doma klimatizaci chce nebo může mít. Skvělou alternativou je sloupový ventilátor Airbi ZEPHYR se dvěma různými směry foukání najednou.

Změna klimatu s delšími teplými obdobími může také způsobit větší produkci rostlinných alergenů, tedy hlavě pylů.

Také vedlejší účinky teplého počasí mohou výrazně zvýšit znečištění ovzduší. Například požáry, které jsou každoročně k vidění na jižní Moravě nebo na balkánských pobřežích, produkují velké množství nečistot. Tyto znečišťující částice se pak díky větrnému počasí mohou dostat do hustě obydlených oblastí a škodit jejich obyvatelům.


Divoké požáry devastují krajinu i životní prostředí


2. Toxičtější nečistoty způsobené horkem

Sluneční záření a vysoká teplota spouštějí chemické reakce mezi primárními látkami znečišťujícími ovzduší (např.oxidy dusíku z výfuků aut) a kyslíkem. Následnou chemickou reakcí vzniká nebezpečný oxidant pro náš dýchací systém - ozón. Čím je den teplejší a slunce intenzivnější, tím více ozónu vzniká.Výsledkem pak bývá zhoršení stavu astmatiků, ale také problémy s dýcháním u jinak zdravých lidí.

Teplo a slunce také transformují primární částice na sekundární, menší částice, které mohou být toxičtější. Tyto sekundární částice, které jsou fotochemicky produkovány slunečním zářením, mají zásadní význam. Jsou všudypřítomné a mohou tvořit až 90 procent (v počtu) celkových částic. Sekundární částice mají velikost zhruba jednu tisícinu milimetru nebo ještě méně. Při vdechování se mohou dostat hluboko do dýchacích cest a dokonce proniknout do krve a rozšířit se do celého těla.

„Ultrajemné částice představují 80 % částic ve vzduchu měst,“ říká Francelyne Marano, profesorka biologie na univerzitě v Paříži. "Nemáme ale žádnou technologii, která by je přesně změřila. Proto v současné době neexistuje žádná regulace pro ultrajemné částice."

Tým výzkumníků z univerzity ve švýcarském Bernu nedávno prokázal, že sekundární částice ze spalování pohonných hmot v motorech přímo škodí dýchacím cestám a zároveň díky svým fyzikálním a chemickým vlastnostem oslabují naši obranyschopnost. Díky tomu může mnohem snáz dojít k poškození plicní tkáně, a patogeny (viry, bakterie) se mohou snadněji dostat do plic. Nejohroženější skupinou jsou astmatici a lidé trpící jiným plicním onemocněním.


Výfukové plyny dráždí a přímo poškozují náš dýchací systém


3. Vysoký tlak vzduchu drží nečistoty při zemi

Vlny veder a špatná kvalita vzduchu se často chovají jako spojené nádoby, protože přetrvávající vysoký tlak vytváří stojaté prostředí. Při slabém větru a beze srážek se znečišťující látky ze vzduchu neodstraňují a hromadí se přímo nad zemí. Při špatné kvalitě vzduchu mohou lidé zažít akutní zhoršení zdravotního svého stavu provázené dušností, pocitem, že nemohou popadnout dech, se svíráním na hrudi, kašlem z podráždění nebo dokonce zánětem průdušek.


Smogové situace v létě nejsou nic příjemného hlavně pro astmatiky

 

Globální oteplování a znečištění ovzduší dohromady představují jeden z hlavních problémů veřejného zdraví ve světě i v Česku. Pociťují to hlavně lidé, které trápí astma. Jen u nás tato nemoc trápí zhruba každého desátého člověka a asi 100 lidé ročně na něj umírá. Kvalitu venkovního vzduchu zatím účinně ovlivnit nedokážeme. 90 % svého času ale většina z nás tráví uvnitř budov, odkud lze nečistoty snadno odstranit pomocí kvalitních čističek vzduchu s HEPA filtrem. Tím můžete výrazně ulevit svým plicím a obranyschopnosti našeho organismu. A to je v době stále častější kombinace horka a znečištěného ovzduší zásadní pomoc.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky