Jak vybrat odvlhčovač

Jak vybrat odvlhčovač

Trápí Vás vysoká vlhkost v bytě nebo v jiném prostoru? Potřebujete zjistit, jestli je vlhkost vzduchu už příliš vysoká a chcete vědět, jak vybrat vhodný elektrický odvlhčovač do bytu nebo do sklepa? V tomto článku vám poradíme, jak zjistit, zda vás trápí tento problém, a také v něm píšeme, jak se dá řešit.

Co to je vysoká vzdušná vlhkost? A jak se pozná?

Vysoká vlhkost v bytě je nad 60 % při pokojové teplotě. V takovémto prostředí se už mohou šířit plísně nebo koroze. Plísně mohou být nebezpečné pro zdraví, zvláště pokud se v takovémto prostředí budete pohybovat dlouhodobě.

A jak poznáte vysokou vlhkost vzduchu? Příznaky takto nemocného interiéru mohou být právě plísně nebo kapičky vody, které se tvoří na chladnějších površích. Typicky se mohou tvořit v chladných rozích místností nebo na oknech. Náznakem vysoké vlhkosti může být i zápach zatuchliny. Další příznaky vysoké vlhkosti najdete v tomto článku na našem blogu.

Plíseň na okně způsobená vysokou vlhkostí v bytě

Plísně mohou být ukazatelem příliš vysoké vlhkosti vzduchu v bytě.

Spolehlivě ale vysokou vzdušnou vlhkost poznáte jedině s vlhkoměrem. Těch je na trhu celá řada, široký výběr najdete např. na našem partnerském e-shopu.

Z několika různých přístrojů si můžete vybrat i v rámci značky Airbi. Modely INDOOR, FRAME nebo SMILE jsou jednoduché pokojové teploměry a vlhkoměry. Airbi SMILE vám dokonce ikonkou smajlíku napoví, jestli je teplota a vlhkost v místnosti ideální, nebo jestli je v něčem problém.

Pokojový vlhkoměr Airbi SMILE

Airbi SMILE pomocí ikonky smajlíku ukáže, jestli je teplota a vlhkost ideální,
nebo jestli je potřeba s nimi něco udělat.

Vybrat si můžete i bezdrátové teploměry a vlhkoměry nebo meteostanice, které měří nejen vnitřní teplotu a vlhkosti, ale i venkovní hodnoty. Za pozornost stojí hlavně Airbi CONTROL, který vám i vyhodnotí, jak s vlhkostí pohne případné vyvětrání (samotným porovnáním procent vnitřní a vnější relativní vlhkosti to nezjistíte, Airbi CONTROL kvůli tomu musí údaje přepočítat na absolutní vlhkost, ale to už zabíháme do zbytečných podrobností). Airbi TRIO nebo Airbi DUO a DUO COLOR zase zaujmou větším počtem vnějších čidel v balení.

Bezdrátový vlhkoměr do bytu Airbi CONTROL

Airbi CONTROL vám nejen ukáže, jaká je momentálně vlhkost venku a uvnitř,
ale také napoví, jestli se vyplatí vyvětrat.

Co může pomoci? Má smysl pořízení odvlhčovače?

Pozorováním a měřením vzdušné vlhkosti můžete prozkoumat, jak přesně se u vás projevuje problém s vlhkostí. Důležité bude i správně rozeznat zdroj vlhkosti.

Zjednodušeně – pokud se jedná o vnější zdroj vlhkosti a voda vám vzlíná zespodu ve stěnách, nebo naopak dochází k zatékání, pořízení odvlhčovače vám přímo s těmito problémy nepomůže. Maximálně může pomoci s tím, aby byla nižší úroveň vlhkosti vzduchu v interiéru. Dříve nebo později ale bude potřeba udělat opravy a tyto problémy vyřešit stavebními úpravami.

Pokud se ale jedná o vnitřní zdroje vlhkého vzduchu (např. dýchání, sprchování, sušení prádla), může někdy pomoci větrání nebo změny v životním stylu (např. kratší a studenější sprchy). Pomocníkem může být i elektrický odvlhčovač vzduchu. Neodstraní sice případné tepelné mosty nebo nedostatečnou izolaci stěn a oken, ale může alespoň snížit úroveň vzdušné vlhkosti a tak i zmírnit problémy s kondenzací a plísněmi.

Jaké existují druhy odvlhčovačů?

Na trhu můžete najít celou řadu různých odvlhčovačů (někdy nazývané také vysoušeč vlhkosti nebo pohlcovač vlhkosti). Většinou využívají jeden ze 3 hlavních principů. Může jít o odvlhčovače s Peltierovým článkem, adsorpční odvlhčovače nebo kompresorové odvlhčovače.

Peltierův článek funguje tak, že vzduch se ochladí na jedné straně speciálního elektrického obvodu. V ochlazeném vzduchu se pak vysráží vzdušná vlhkost a přemění se na vodu, zkondenzuje. Výhodou tohoto principu je, že jde o velmi úsporné přístroje. Dalším plusem je, že se většinou jedná o malé přístroje, které nezaberou moc místa. Jejich odvlhčovací výkon ale není příliš vysoký, proto se hodí spíše do menších místností. Provozní teplota takovýchto přístrojů je +1 až +40 °C.

Mezi přístroje, které fungují na tomto principu, patří i Airbi SPONGE. U něj je výhodou i to, že se jedná o kombinovaný přístroj – obsahuje i HEPA filtr, který dokáže odfiltrovat i spory plísní a jiné drobné nečistoty, můžete ho tedy použít i jako malou čističku vzduchu. Airbi SPONGE je vhodný do místností s plochou do 10 m2.

Pohlcovač vlhkosti Airbi SPONGE

Airbi SPONGE může pomoci v menších mistnostech. Obsahuje i HEPA filtr,
zachytí tedy i nebezpečné spory plísní.

Adsorpční odvlhčovače fungují tak, že se vzduch vede přes speciální látku, která na sebe váže molekuly vody (nebojte, schopnost vázat na sebe vodu se v těchto přístrojích stále obnovuje, není tedy potřeba dokupovat žádné náplně). Hlavní výhodou těchto odvlhčovačů je to, že dobře fungují i v nízkých teplotách pod +10 °C. Použít je tedy můžete i v nevytápěných prostorách – ve sklepě, garáži, prádelně, skladovací místnosti apod.

Tento princip využívá Airbi BLOCK. Při ideálních podmínkách dokáže odfiltrovat až 3 litry vody za den, s vysokou vzdušnou vlhkostí tedy už skutečně dokáže pohnout. U tohoto modelu můžete použít nejen nádobu na vodu, ale zachycenou vodu můžete také odvést hadičkou do vhodného kanálku na podlaze. Přístroj nevyžaduje kompresor ani chladivo či odmrazování a tím odvlhčuje energeticky efektivně a bez rušivého hluku. Airbi BLOCK je vhodný do místností s plochou do 20 m2.

Vysoušeč vzduchu Airbi BLOCK.

Airbi BLOCK dobře funguje i v teplotách pod +10 °C.

Na trhu ještě můžete narazit na kompresorové odvlhčovače. Ty fungují podobně jako lednička a mohou být velice výkonné, ale jejich nevýhodou je, že ztrácejí účinnost při nižších teplotách. Pokud tedy hledáte přístroj, který bude dobře fungovat i při teplotách pod +10 °C, bude lepší se jim vyhnout.

Další novinky