Odvlhčovače vzduchu

Vysoušeč či odvlhčovač vzduchu se používá ke snížení vlhkosti v místnostech. Vysoká vlhkost může vést k tvorbě plísní a nepříjemnému množení bakterií.

Víte, jak fungují odvlhčovače?

1.

Peltierův článek

Tento princip využívá termoelektrického jevu, kdy je přes speciální článek veden elektrický proud, který způsobuje, že na jedné straně je velmi horký a na druhé velmi studený. Vzduch, který je pak přes tuto studenou stranu veden, se zchladí pod rosný bod. Zkondenzovaná vlhkost je odvedena do sběrné nádobky. Výhodou je, že provoz je velmi úsporný a provozní teplota je 1-40 °C. Hodí se ale spíš do menších prostor, odvlhčovací výkon není příliš vysoký.

2.

Adsorpce

Ke svému výkonu potřebují sorbent, tedy látku, která na sebe váže molekuly vody. Vlhký vzduch je pomocí ventilátoru veden přes tento materiál, která je po vysušení opět použitelná. Výborně funguje při velmi nízkých teplotách, bývají ale náročné na spotřebu a odvlhčovací výkon je spíše slabší.

3.

Kompresor/kondenzace

Kompresorové odvlhčovače využívají chladící plyn, pomocí kterého prudce zchlazují vzduch pod rosný bod. Ze všech principů jsou kompresorové odvlhčovače nejsilnější, ale jejich výkon je závislý na okolní teplotě. Nejlépe fungují při cca 30 °C, naopak při teplotě pod 10 °C už často neodvlhčují vůbec.

Vyhledejte nejbližšího prodejce

Prodejci a e-shopy