Snížená imunita

Dobrá imunita je pro lidské zdraví naprosto zásadní. Jde o složitý mechanismus, který nás chrání před útoky choroboplodných částic zvenku. Když je ale imunitní systém z nějakého důvodu oslabený, ztrácí naše tělo vůči těmto patogenům přirozenou obranyschopnost a stále dokola bojuje se záněty a nemocemi. Nemocné často bývají i malé děti, jejich imunitní systém ještě není natolik vyzrálý, aby si s bakteriemi nebo viry poradil. I drobné vystavení zdrojům infekce tak u nich může vést ke vzniku nemoci.

Jak na sníženou imunitu?

V čem snížená imunita škodí?

V čem snížená imunita škodí?

Zhoršená funkce imunity může mít mnoho důvodů. Mezi ty nejčastější patří špatný životní styl s nedostatkem pohybu a spánku nebo přemíra stresu, se kterým v dnešní době válčí každý z nás. A když se k tomu přidá velké množství patogenů v prostředí kolem nás, stačí mírné narušení naší přirozené bariéry, aby se bakterie nebo viry dostaly do našeho těla a začaly se množit.

Velkou roli při ochraně vůči patogenům hraje kvalita vzduchu v našem okolí a jeho vlhkost. Čím méně je vzduch znečištěný, tím menší je riziko vniknutí do našeho těla. Velmi důležité je i udržovat dostatečnou vlhkost vzduchu. Pokud je vzduch suchý, vysychají i naše dýchací sliznice nebo oči a tím ztrácí svou obrannou schopnost vůči bakteriím, virům a jiným látkám. Čističky a zvlhčovače vzduchu tak mají při problémech s imunitou své nezastupitelné místo.

Metody zvýšení imunity

Změna životního stylu

V první řadě je potřeba zamyslet se nad dosavadním stylem života. Zkuste si vzít za své pravidlo 8 - 8 hodin spánku, 8 hodin práce a 8 hodin odpočinku. Do odpočinku se počítá i aktivní odpočinek, tedy pohyb. Ten je stejně důležitý jako spánek, hlavně pokud máte sedavé zaměstnání. Imunitě rozhodně neprospívá ani kouření, naopak velmi prospěšná může být pravidelná návštěva sauny.

Lepší vzduch kolem nás

K lepší obranyschopnosti pomůžou i přístroje na úpravu vzduchu. Venku i v interiéru poletuje ve vzduchu spousta částic, které se mohou dostat do našeho těla a nadělat v něm pěknou paseku. Velkou většinu z nich je z našeho okolí schopna odstranit čistička vzduchu. A s těmi, které jí uniknou, si poradí naše sliznice. Stačí, když jsou dostatečně zvlhčené, což umí snadno zajistit zvlhčovače vzduchu.

Úprava jídelníčku a pitného režimu

Jste to, co jíte. Tahle okřídlená věta platí u imunity stoprocentně. Zkuste nahradit průmyslově zpracované potraviny za ty čerstvé a kvalitní, doplňte je pořádnou porcí vlákniny nebo probiotik. Slazené nápoje vyměňte za čistou vodu, zde platí pravidlo 0,5 litru na každých 15 kg váhy.

Odbourání stresu

Zkuste zapracovat i na své psychice, stres je nepřítelem i pro imunitní systém. Zkuste některou z forem meditace, třeba si vás získá oblíbená jóga. A hlavně - myslete pozitivně.

upload/temata/obrazky-obsah/dite_koberec.jpg

Jak je to s imunitou u dětí?

Děti se rodí s plně vyvinutým imunitním systémem. Problém je v tom, že tento systém je nezkušený, protože do styku s infekcemi se dostává teprve postupně. 

Častá nemocnost u dětí nejčastěji nastává ve školce, kde se infekce z důvodu kolektivu a horších hygienických návyků lavinovitě šíří. Na jednu stranu se imunitní systém trénuje, častý zánět ale dětem škodí.

V případě časté nemocnosti u dětí je základem kontrola a pravidelná údržba zdravého vnitřního prostředí.

Vyhledejte nejbližšího prodejce

Prodejci a e-shopy