Domácí čistička vzduchu a 3D tisk
V poslední době se na nás obrátilo několik zákazníků, kteří zvažovali pořízení čističky vzduchu jako ochranu před emisemi z 3D tiskárny. Jak jsou na tom domácí čističky v těchto případech? Dokážou odfiltrovat nečistoty uvolňující se při 3D tisku? A jsou v takovýchto případech skutečně účinné?
Na tyto otázky bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. 3D tisk je poměrně nová a dynamicky se rozvíjející technologie, jejíž dopady a nebezpečí ještě nebyly zcela prozkoumány. Navíc existuje celá řada různých materiálů a technologií, které s sebou nesou různá rizika, a rozdíly mohou být i mezi tiskárnami a materiály různých výrobců.
Asi nejčastěji se v souvislosti s 3D tiskem zmiňují emise ultrajemných prachových částic, tj. částic s velikostí menší než 0,1 µm. Ty mohou být zvláště nebezpečné, protože mohou pronikat nejen hluboko do plic, ale i dále do krve. Co se týče účinnosti čističek vzduchu, není to bohužel zcela jednoznačné. Dobrou zprávou je to, že HEPA filtry, kterými je vybavena většina kvalitních čističek vzduchu (a všechny čističky naší značky), dokážou tyto částice zachytit.
Bohužel ale nelze spoléhat na to, že čistička vzduchu volně postavená v místnosti poblíž 3D tiskárny dokáže ihned zachytit všechny částice a účinně je odfiltrovat. Např. tento finský experiment prováděný v podmínkách, podobných tomu, jak se tiskárny skutečně ve školách, firmách nebo domácnostech používají, ukázal, že dobrých výsledků nedosahuje ani průmyslová digestoř umístěná přímo nad tiskárnou. Z experimentu vyplynulo, že účinným řešením je umístění 3D tiskárny do krytu (enclosure), úplně nejlépe do krytu vybaveného odvětráváním s filtrací.
Pro co největší zmírnění rizik spojených s 3D tiskem se obvykle doporučuje tisknout v dobře větraných místnostech, nezdržovat se v těchto místnostech během tisku, řádně přístroj udržovat a čistit a nejlépe použít i kryt na tiskárnu. Případné použití domácí čističky vzduchu rozhodně nemůže být náhradou těchto řešení, maximálně je může doplňovat.