Jak vaši alergii ovlivňuje počasí?
Blíží se jaro, tedy nejoblíbenější roční období mnoha lidí. Jsou mezi námi ale tací, kteří jaro tolik v lásce nemají, protože jim způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace. Už 25 % Čechů se každoročně potýká s některými z projevů pylové alergie – teče jim z ucpaného nosu a slzící oči doprovází neustálé kýchání a svědění. Mnoho alergiků ale neví, že množství pylu ve vzduchu výrazně ovlivňuje stav počasí. Patříte mezi ně? Pak doporučujeme číst dál.
Pokud jste alergici, asi víte, které druhy pylu vám dělají největší problém. Na jaře jsou hlavním alergenem dřeviny, které můžou kvést od konce zimy klidně až do půlky léta. Hodně pozlobit umí třeba bříza, topol nebo lípa. Od léta pak skoro až do konce roku přebírají nadvládu byliny a trávy, zejména proklínaná ambrózie, šťovík nebo jitrocel. Ať už vás trápí cokoliv, je dobré vědět, že velkou roli ve vnímání alergických projevů hraje počasí. To totiž do velké míry rozhoduje o tom, kolik pylu se dostane do ovzduší a jaký způsobem se pyl šíří. Pokud je například mírná zima jako letos, opylování stromů může začít klidně už v únoru a s nimi i útrapy alergiků.
Pyl z ambrózie je jedním z nečastějších alergenů ve střední Evropě
Vliv počasí na alergeny v ovzduší
Hlavní faktory ze světa počasí, které ovlivňují situaci alergiků, jsou vítr, teplota a vlhkost.
Nejhorší kombinací pro šíření pylů je slunečné a větrné počasí spolu se suchým vzduchem. Vítr výrazně zvyšuje koncentraci zrnek pylu v ovzduší a zejména lehčí pylová zrna dřevin dokáže odnést až několik kilometrů daleko. Během větrných dnů tak doporučujeme vycházet co nejméně z domu a mít zavřená okna, aby pyly nemohly dovnitř.
Horké léto s sebou nesou problémy zejména ve městech. V těchto dnech je zde totiž vyšší koncentrace ozonu a smogu, přičemž zrnka pylu se na tyto uhlíkové zplodiny z výfuků aut a komínů velmi dobře vážou. Tím se tak zvyšuje míra pylového znečištění ve vzduchu.
Zajímavý vztah je mezi pylem a vlhkostí. Pokud je suchý vzduch, zrna pylu si nerušeně poletují vzduchem kam se jim zamane. Pokud začne pršet, částice vody ze vzdušné vlhkosti na sebe tato zrna navážou a stahují je dolů k zemi. Vzduch po dešti je proto prakticky bez pylů a ideální pro pohyb venku. Paradoxně s sebou ale nesou déšť a vysoká vlhkost i negativní vliv – jejich působením totiž pylová zrnka praskají a tím se do vzduchu uvolňují nové a nové alergeny. Déšť rozbíjí zrna na malé částice, které se působením vzdušných proudů a větru dostanou mnohem dál. Je také esenciální pro růst rostlin, který podmiňuje vznik dalších pylových zrn.
Jak na domácnost bez alergenů?
Během alergické sezóny je pro alergiky zásadní udržovat vzduch doma bez alergenů. Abyste se doma znečištěnému vzduchu vyhnuli tím nejširším obloukem, doporučujeme držet se těchto pravidel a pořídit si čističku vzduchu, která vás pylů, prachu a dalších nečistot zbaví cobydup.
Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na Facebooku, Instagramu nebo Youtube.
O Airbi Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá. |