Máte doma čistý vzduch? A pokud ne, kterou čističku vybrat?

Máte doma čistý vzduch? A pokud ne, kterou čističku vybrat?

Vzpomínáte, jak o Velikonocích způsobil písek ze Sahary zvýšenou prašnost? Dozvědět jste se o tom mohli nejen z médií a kvůli vyhlášené smogové situaci, ale přesvědčit jste se mohli i na vlastní oči. Africký prach byl viditelný nejen přímo ve vzduchu, ale řada řidičů našla poprašek i na svých autech. Pro mnoho lidí to bylo připomenutí problému, se kterým se naše plíce potýkají celoročně – problém znečištění vzduchu.

Vzduch v našem okolí může být znečištěný prakticky pořád. Hlavním podezřelým je vzduch ve městě, kde je viníkem doprava, velké koncentrace nečistot v ovzduší však bývají i na venkově. Zde je hlavní příčinou vytápění v lokálních kotlích, často starších topidlech na pevná paliva. Hrozba ale může vzniknout i přímo v domácnosti, zdrojem prachových částic může být nejen oheň v krbu, ale také vaření, spóry plísní, chemikálie ze stavebních hmot a nábytku nebo bakterie a viry. Na jaře se ke znečištění přidá navíc ještě vrcholící pylová sezona.

Jak se dá se znečištěním bojovat? Pokud si nejste jistí, určitě neuděláte chybu, když začnete s měřením. Na trhu je celá řada přístrojů pro domácnosti, které dokážou změřit množství prachových částic v ovzduší. Najít je můžete např. na našem partnerském e-shopu.

A jak se vlastně prachové částice měří? S ohledem na zdravotní dopady se rozdělují do několika skupin podle velikosti. Setkat se můžete s hrubými částicemi s označením PM10, jemnými s označením PM2.5, nebo dokonce ultrajemnými PM1. Obvykle platí, že čím jsou částice menší, tím jsou také nebezpečnější. Jemnější částice totiž mohou pronikat hlouběji do plic, nebo dokonce do krve. Měření se provádí zvlášť pro každou skupinu a používá se jednotka μg/m3 (= váha částic v každém metru krychlovém vzduchu). Čím větší je to číslo, tím je situace horší, protože to znamená, že je ve vzduchu větší množství částic dané velikosti.

Pokud situace u vás doma skutečně není dobrá, řešením může být čistička vzduchu. Jak poznat dobrou čističku? Většina kvalitních čističek na trhu má dvě nejdůležitější komponenty – soustavu filtrů a ventilátor.

Při zachycování prachových částic hraje největší roli HEPA filtr. HEPA filtry byly původně vyvíjeny pro vojenské účely a ochránit měly dokonce před radioaktivními částicemi, postupně se však rozšířily i do výrobků pro domácnosti. Typicky je najdete ve vysavačích nebo právě v čističkách vzduchu. HEPA filtry se třídí do dvou tříd, H13 a H14, a musí zachytit alespoň 99,95 % (H13) nebo 99,995 % (H14) částic o velikosti 0,3 μm. U částic s odlišnou velikostí, menších nebo větších, pak HEPA filtry fungují dokonce ještě o něco lépe. S většinou prachových částic si tak bez problémů poradí.

Kromě HEPA filtru mívají čističky ještě další doplňkové filtry – nejčastěji jde o omyvatelný předfiltr na hrubé nečistoty (vlasy, chlupy) a uhlíkový filtr na zachycení pachů. Některé čističky mají navíc ještě další filtry, jako jsou antibakteriální, katalytické nebo formaldehydové filtry. Mohou být také vybavené UV lampou nebo ionizátorem.

Další důležitou částí je ventilátor. Právě ten ovlivňuje vzduchový výkon čističky, a tedy i kolik vzduchu a kolikrát se přefiltruje. Ideální je, pokud se za hodinu vzduch v místnosti přefiltruje hned několikrát. Podle toho se dopočítává, do jak velké místnosti se čistička hodí, a tento parametr se uvádí v tabulce s technickými detaily.

Airbi GUARD

Čistička Airbi GUARD je vybavená trojnásobným filtračním systémem (HEPA filtr třídy H13, uhlíkový filtr a předfiltr). Čistička byla navržena tak, aby zabírala co nejméně místa, vyznačuje se tedy kompaktními rozměry. Díky zabudovanému senzoru kvality ovzduší má automatický režim, který reguluje výkon podle momentálního znečištění v okolí. Nechybí ani časovač nebo stmívatelný displej. Tento model je vhodný do místností o velikosti do 16 m2.

Airbi RESPIRE

Tato čistička má už propracovanější systém filtrů, kromě HEPA filtru, předfiltru a uhlíkového filtru obsahuje i katalytický filtr, antibakteriální filtr, UV lampu a ionizátor. Přístroj můžete ovládat manuálně, nebo ho nechat pracovat v automatickém režimu, kdy se přizpůsobuje okolnímu znečištění. Čističku můžete také připojit k WiFi a použít mobilní aplikaci. Samozřejmostí je noční režim nebo časovač. Model Airbi RESPIRE se hodí do místností až do 30 m2.

Airbi SPRING WiFi

Multifunkční čistička Airbi SPRING WiFi má propracovaný 7násobný filtrační systém: znečištěný vzduch postupně musí projít předfiltrem, katalytickým, uhlíkovým, antibakteriálním filtrem a UV světlem ze zabudované lampy, třešničkou na dortu je pak ionizátor. Nechybí obvyklé možnosti ovládání – automatický nebo manuální režim, časovač nebo noční režim. Ještě pohodlnější ovládání zajišťuje možnost připojit přístroj k WiFi a ovládat ho přes mobilní aplikaci. Výkonný ventilátor umožňuje použití čističky v místnostech až do 50 m2.

Další novinky

Vážení návštěvníci, ve dnech od 21.12.2024 do 2.1.2025 je naše provozovna uzavřena. Veškeré objednávky, dotazy či emaily přijaté v tomto období budou řešeny od pátku 3.1.2025.

Díky za pochopení a přejeme pěkné vánoční svátky :)